Ott hagytam abba az előző részben, hogy ezeknek a rohamoknak a hátterében komplex folyamatok állnak. A legtöbb esetben fizikai és lelki folyamatok összessége idézi elő, de van, hogy csak lelki, ill. csak fizikai ok váltja ki. Itt most csak a hétköznapi jelenségekre térek ki, azokra, amik napi szinten előfordul(hat)nak.
Fizikai okok lehetnek:
Lelki és szellemi okok lehetnek:
Kombó: azaz amikor a fent felsoroltak egymásba érnek, és hisztirohamban csúcsosodnak ki. Abból alakul ki a „grand mal”.
Mit tehetek én?
Először is, észre kell vennem, hogy lavinaszerűen haladok a hiszti felé. Ez a legnehezebb rész. Ugyanis, ha feltűnik, akkor általában időben meg tudom állítani. Írtam magamnak egy checklist-et (ellenőrző lista), hogy ha hirtelen nem értem, mi történik, legyen puskám. Íme:
Általában a fenti lista kisegít. A kulcs nálam a logikailag levezethetőség – racionalizálás. Ha rájövök, mi történt, mi történik, képes vagyok kezelni a helyzetet.
De mi van akkor, ha már csak a kirobbanást veszem észre? Többnyire odáig eljutok, hogy elódázzam, amíg biztonságos közegben ki tudom adni magamból a frusztrációt. Sok évnyi önfejlesztés eredménye ez.
Néha viszont nem sikerül. Ilyenkor a környezetem megrémül tőlem. Pl. nem annyira szerencsés, amikor az emberfia a munkahelyén zokog megállíthatatlanul, és meg se tudja mondani, mi baja, csak bezárkózik a wc-be. Vagy az utcán üvöltözik a telefonba, miközben szó szerint se lát, se hall, föllöki azt, aki nem menekül előle. Na, ezt nehéz megmagyarázni. Hogy „bocsi, nem direkt löktelek fel, csak épp ki vagyok borulva, de ne aggódj, nem én vagyok a baltás gyilkos, igen, tudom, vérben forognak a szemeim, nem ba…meg, nem allergia, és amúgy se akarj lecsillapítani, mert esélyed sincs…”
Mit tehet a környezet?
Ha ilyennek látsz, mit tehetsz?
„Ne ess pánikba!”
Kérlek, jusson eszedbe: nem ellened, és pláne nem direkt csinálom! És hogy nekem belül sokkal rosszabb, mert ilyenkor pontosan tisztában vagyok vele, hogy abba kéne hagynom, de nem tudom, és ettől még inkább rosszul vagyok.
Kérlek, ne érj hozzám, ne nézz rám.
Ha tudsz, keress nekem egy szobát, kapualjat, nyilvános wc-t, bármit, ahol egyedül lehetek. Tőmondatokban beszélj hozzám. Segíts logikai kivezetőt találni.
Pánikgomb neked: valld be (legalább magadnak), ha megijedtél tőlem, és nyugodtan hagyj ott. Az senkinek sem jó, ha ketten vagyunk rosszul. Nem fogok haragudni érte, ígérem. Max. fél óra, és újra a régi leszek. 🙂